Chlapi » C. Murray o význame otcovstva a rodiny

01 06 10 + 59 - 53 C. Murray o význame otcovstva a rodiny


V minulom čísle časopisu .týždeň bol uverejnený rozhovor Jaroslava Danišku a Jozefa Ryníka s americkým sociálnym vedcom Charlesom Murrayom. Keďže sa úzko dotýka témy otcovstva, časť z neho nájdete na nasledujúcich riadkoch. Nech je pre vás vo vašom poslaní v rodine takým povzbudením, ako bol aj pre mňa.

.ktorú z vašich teórii považujete za najdôležitejšiu?
Ak ide o budúcnosť Slovenska, ale aj akejkoľvek inej krajiny, za najvážnejší považujem trend, že čoraz viac detí sa rodí ženám, ktoré nevstupujú do manželstva a deti nemajú otcov.

.prečo?
Pozrite sa, čo sa stalo v Amerike, mám na mysli černošskú časť Spojených štátov, tam sa to stalo najskôr. Znamenalo to nárast zločinu, mladí muži sa prestali snažiť hľadať si zamestnanie, príjmy klesali, spoločnosť sa rozkladala. Tu možno vidieť, čo sa stane so spoločnosťou, keď deti vyrastajú bez otcov. .klasický konzervatívny názor.
Toto nie je žiadny pravicový názor. V Amerike ten problém študovalo viacero vedcov zľava aj sprava a tí z ľavice boli prekvapení, že to nevysvetľuje ani chudoba, ani rasizmus. Dospievajúce deti potrebujú škálu inšpirácií a najmä chlapci potrebujú vzor starších mužov, ktorých napodobňujú. A najbežnejšie je, že napodobňujú svojich otcov. Keď ich nemajú, napodobňujú tínedžerov okolo seba. A to sú hrozné vzory. Som prekvapený, že v Európe o tom nikto nechce hovoriť.

.čo keď nie sú rodičia zosobášení a žijú spolu navoľno?
Často sa s tým stretávame najmä v Škandinávii, ale aj Holandsku a ďalších európskych krajinách. Oproti manželstvu existujú, samozrejme, rozdiely. Nie je to to isté, čomu zodpovedá aj výchova. Slovensko na tom nie je tak zle, ako iné krajiny, ale rád by som vám povedal, aby ste o tom premýšľali. To, v akom prostredí budú vyrastať vaše deti, ovplyvní spoločnosť, v ktorej budete v budúcnosti žiť.

.prečo k tej zmene prišlo?
Mladí muži chcú spať s mladými dievčatami. Dievčatá si zase myslia, že chlapci sú fešáci, a je to úplne prirodzené. Netreba preto vysvetľovať, prečo chcú ľudia sex a prečo otehotnejú. Vysvetliť treba opak, prečo sa tak nestáva, ak teda nie sú zosobášení. A dôvodom, prečo to v minulosti tak bolo je, že mať dieťa bolo v istom zmysle trestom. Ak nemala žena v minulosti manžela, bolo to veľmi finančne náročné a často musela dieťa ponúknuť na adopciu. Potom na nej zostala spoločenská stigma, za ktorú sa ľudia hanbili. Preto to nerobili. Dnes to tak už nie je.

.čo navrhujete? Ako to zmeniť?
Treba prestať s dotáciami. Prestať s výhodami za to, že ľudia majú deti. Myslím si, že štát by mal zostať mimo sféry rodiny. Ak chcú ľudia vstupovať do manželstva, je to ich voľba. Ak chcú mať deti, je to ich voľba. Nemali by sme ženám platiť, aby sme uľahčili mať dieťa bez manžela. Ale to nie je populárna politika.

.nie je, naopak, v záujme štátu podporovať zakladanie rodín a rodenie detí?
Ak by ste našli spôsob, ako dotovať iba tradičnú rodinu, tak áno. Ale vlády nevedia, ako to dosiahnuť. Netreba zabúdať, že ľudia sa sobášia nielen kvôli láske. Keď sa pozriete na dejiny, uvidíte, že cieľom je vytvoriť istú jednotku, ktorá dokáže prežiť. V tradičnej spoločnosti žena potrebovala manžela a muž bol spoločnosťou a ostatnými mužmi dotlačený, že ak chce byť plnohodnotným mužom, musí mať ženu a deti. A to sa štátu nijako netýka.

.ani teraz, v čase demografickej krízy?
Rodina je najstaršou ľudskou inštitúciou, ľudí preto nemusíte nútiť ani uplácať, aby si rodiny zakladali. Ľudia to predsa vždy robili. Prestali s tým, až keď to štát začal dotovať.

.skončiť s dotáciami, to je politické rozhodnutie. Politici však musia riešiť to, že ľudia nezakladajú rodiny a majú málo detí.
Áno, ale ak bude pokračovať súčasný trend, výsledkom bude, že väčšina detí nebude poznať svojho otca a slobodné matky budú tvoriť silný voličský blok, ktorý bude presadzovať svoje záujmy. Ale ja vám rozumiem. Ja však nie som politik, som tu na to, aby som hovoril o probléme, ktorý vidím. A toto problém je.

.nemyslíte si, že keby sa úplne prestalo s dotovaním rodín, tak sa detí rodí ešte menej ako dnes?
Keď sa pozriete na jednotlivé štáty v západnej Európe, aké rôzne politiky majú a ako tam vyzerá pôrodnosť, musíte konštatovať jednoduchú vec - štáty jednoducho nevedia, ako pôrodnosť podporiť.

.ale vo Francúzsku alebo Švédsku majú vyššiu úroveň pôrodnosti ako na Slovensku či v Poľsku.
Áno, ale tie rozdiely sú veľmi malé, zásadný rozdiel tam nevidno. V USA máme menej dotácií ako vy v Európe a pôrodnosť je vyššia ako vo Francúzsku aj ako na Slovensku. A keď sa pozriete do iných krajín sveta, kde nie sú dotácie žiadne, detí majú ešte viac. Ale problém je v tom, že napríklad vo Francúzsku nevieme oddeliť, koľko detí sa rodí imigrantom. Pokles pôrodnosti patrí k modernizácii, došlo k tomu všade na svete. Ak je však pokles až taký ako v Európe, sú za tým aj ďalšie faktory.

.aké?
Problém je, že na rodinu sa díva s menším záujmom, ako keby v nej ľudia nenachádzali také uspokojenie ako kedysi. Myslím si, že to súvisí s poklesom významu náboženstva v spoločnosti, ale aj národnej hrdosti. Napísal som jednu knihu, kde tvrdím, že americké dejiny sú oproti európskym nič. V Európe však nevidieť hrdosť na vlastné dejiny, dokonca sa za ne hanbia. Ako keby Európa bola iba holokaust a samé vojny.
Zdroj: Týždeň č. 21/2010
  
Pamätať si osobné informácie?

Emotikony / Textile

Comment moderation is enabled on this site. This means that your comment will not be visible on this site until it has been approved by an editor.

Aby sme zabránili spamovým záznamom v diskusii, prosíme o odpoveď na nasledovnú bezpečnostú otázku.
 

  (Register your username / Log in)

Notify:
Hide email:

Malé upozornenie: všetky HTML tagy okrem <b> a <i> budú odstránené. Odkazy a maily stačí vložiť zapísaním obyčajného textu.