Chlapi » Muž na visutej hrazde

26 01 13 + 65 - 46 Muž na visutej hrazde


Tati, zase nie sú vo foťáku nabité baterky!
Tati, došiel mi kredit v mobile!
Tati, počítač nechce písať "č"!
Tati ...
To by mohol byť krátky pohľad do mojej a možno aj tvojej rodiny. Poznáme to všetci. Niekedy mám pocit, že údelom otca je:
- nabíjať baterky do foťáku
- kupovať kredity do mobilu
- opravovať autodráhu
- inštalovať znakové sady do počítača
- sledovať účty od Telekomu, poisťovní...
- sledovať výmeny oleja a termíny STK
- udržiavať pojazdnú kosačku, práčku, mixér, vysávač a splachovač na toalete
- zaobstarať film pre spoločné chvíle rodiny pred televízorom
... a ešte asi milión iných nezmyselných vecí.
Zrazu človek zistí, že zoznam sa neskracuje, práve naopak. Úlohy pribúdajú rýchlejšie ako ich stíhame plniť. Do toho prirodzene príde túžba po reflexii, po chvíli strávenej v tichu, možno
po čase naplnenom tvorivou činnosťou, ktorá srdcu človeka otvára nové horizonty.
Hlavnou vlastnosťou, ktorá charakterizuje otca je ochota zomrieť. Syn je ten, ktorý chce žiť, ktorý chce prežiť za každú cenu. To sa v kritických chvíľach prejaví strachom, niekedy až panickým útekom.
V bežnom živote je to zviditeľnené cez neochotu k nepohodliu. Neochotu obetovať niečo
zo svojho komfortu v prospech druhých. V extréme môžme hovoriť o maznáčikovi, mamičkinom synáčikovi. Je pravdou, že práve matky majú tendenciu viesť synov k takémuto správaniu. Matky, ktoré od detstva syna ochraňovali, vytvárali mu čo najpríjemnejšie prostredie, akúsi oázu pokoja a bezpečia. Tento stav je správny v prvých mesiacoch vývoja dieťaťa, kedy sa postupne odpútava od tela matky a objavuje svet. Práve otec je tým, kto ukazuje synovi svet, kto mu dáva odvahu stať sa jeho súčasťou.
Smrť je znamením života muža - otca. Muž, ktorý žije otcovstvo - a je k nemu povolaný každý muž - žije aj paradox života a smrti.

Nech v novom roku máme dosť odvahy ísť do zápasov, v ktorých sa zomiera. Zápasov, ktoré sú na prvý pohľad bezvýznamné, ale v skutočnosti na nich stojí všetko. Pretože tieto princípy nie sú náhodné. Takým spravil svet Boh.
Nech v novom roku nájdeme aj tie veľmi vzácne chvíle, ktoré naplnia našu dušu novou silou, ktorá nám pomôže kráčať ďalej.
Kiež sa takým stane aj čas, ktorý dnes strávime tu v lone prírody.

Silvester 2012, Vápenná, Malé Karpaty